Rozpustnost
Rozpustnost solí při různých teplotách

Porovnej rozpustnost NaCl, CuSO4 . 5H2O a Ce2(SO4)3                                                          připravila Hana Dolečková


1) V kádinkách smíchej 50 g látky se 150 ml destilované vody a zjisti, kolik g pevné látky se nerozpustilo při dané teplotě 25 °C. Poté do každé kádinky přidej 100 ml destilované vody a znovu zjisti, kolik g pevné látky se nerozpustilo.

2) V kádinkách smíchej 50 g pevné látky se 130 ml destilované vody a roztoky postupně zahřívej pomocí kahanu. Jak se projeví zahřívání na rozpustnost pevné látky? Při jaké teplotě se rozpustí všechna pevná látka?

3) Do prázdné kádinky odvaž 50 g pevné látky (např. NaCl), postupně přidávej po 30 ml destilované vody, při každém přidání vody odečti hmotnost nerozpuštěné pevné látky v roztoku a zaznamenej ji do připravené tabulky. Tento postup opakuj s CuSO4.5H2O a Ce2(SO4)3.

Vyzkoušejte si tento pokus, tak abyste mohli odpovědět na následující otázky. 

1) Možná jste si všimli, že můžete rozpustit více cukru či kuchyňské soli ve vodě teplé než ve vodě studené. To se děje proto, že rozpustnost těchto látek s teplotou roste. Ale je vždy pravda, že rozpustnost s teplotou roste? Prohlížeč skladu obsahuje látky KCl a Ce2(SO4)3. Bude rozpustnost při zvýšené teplotě růst i u těchto látek?  

2a)  Bude se teplo absorbovat či uvolňovat při rozpouštění KCl? Je toto rozpouštění endotermická či exotermická reakce?

2b) Bude se teplo absorbovat či uvolňovat při rozpouštění Ce2(SO4)3? Je toto rozpouštění endotermická reakce či exotermická reakce?

3). Podle vašich poznatků z otázek 1 a 2, zkuste přemýšlet nad vztahem mezi exotermickým a endotermickým průběhem reakce a závislostí rozpustnosti na teplotě. Můžete svoje teorie podpořit nějakým dobře známým chemickým zákonem?